Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

• Odwiedziło nas: 620859

Akcje biblioteczne

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Biblioteka szkolna rozpoczęła dość prężnie swoją pracę w bieżącym roku szkolnym. Na start - we wrześniu, odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy "Ballady" Adama Mickiewicza.

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, w tym roku szkolnym przebiegał pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.

Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione w 1999 roku w celu zwrócenia uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły, zwłaszcza w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

Nasza biblioteka każdego roku szkolnego włącza się w obchody tego pięknego święta i przygotowuje szereg akcji trwających przez cały październik. Uczniowie obejrzeli wystawę o najciekawszych bibliotekach całego świata. W tym roku ten czas uświetnił nam również kiermasz książek, na którym uczniowie mogli kupić nowości wydawnicze, każdy znalazł coś dla siebie. Oprócz tego włączyliśmy się również w akcję „Przerwa na czytanie” – na długiej przerwie, kto tylko mógł, ten czytał ulubioną książkę.

Uczniowie klas młodszych odwiedzili bibliotekę szkolną z własnymi kocykami, poduszkami i oczywiście z własnymi ulubionymi książkami. Miło spędzili czas, każdy każdemu przeczytał coś ciekawego. Uczniowie rozwiązywali quizy, rebusy, odgadywali zagadki literackie. Spotkania relaksujące z książką na pewno jeszcze powtórzymy.

Miesiąc bibliotek zakończyliśmy Dniem Postaci z Bajek, który w tym roku wypadł w sobotę, 5 listopada – w dzień urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego producenta bajek na świecie. W naszej szkole, w dniu 4 listopada, cała społeczność uczniowska przebrała się za ulubione postacie z bajek. Mieliśmy więc księżniczki, rycerzy, żaby, smoki, smerfy, kota w butach, Harryego Pottera i wiele niezwykłych postaci bajkowych.

Uczniowie wykonywali plakaty – własną plastyczną interpretację wylosowanej bajkowej postaci: była cudowna wiedźma o tajemniczym imieniu, księżniczka Julia, bezimienny rycerz, oraz Papa Smerf. Klasy młodsze obejrzały bajki, z czasów dzieciństwa swoich rodziców. Śpiewaliśmy również piosenki ze znanych bajek: Pszczółki Mai, Tabalugi, Misia Uszatka, Muminków. Przypomnieliśmy sobie bajki, które towarzyszyły nam w dzieciństwie.

Wszystkie działania czytelnicze mają na celu powrót książki do roli przewodniej dziecka, bowiem z książek czerpiemy wiedzę, pobudzamy wyobraźnię i wzbogacamy słownictwo.

Autor: Katarzyna Kisiela