Historia szkoły

Łaziec to niewielka miejscowość w gminie Konopiska, leżąca na jej wschodnich obrzeżach. Pierwsza notatka o Łaźcu pochodzi z 1629r.

Miejscowość Łaziec położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 908 Częstochowa-Tarnowskie Góry.

W latach czterdziestych szkoła mieściła się w budynkach wynajętych od prywatnych właścicieli - Pana Stanisława Cierpiała, Pana Stefana Trzepizura oraz Pana Zygmunta Szyi. Warunki lokalowe były jednak fatalne, sale lekcyjne bardzo maleńkie, często z lekcji na lekcje uczniowie przechodzili do drugiego budynku. Nie było podwórka ani boiska.

Ze względu na trudne warunki lokalowe, wolą ówczesnego kierownika, Pana Korala oraz mieszkańców wsi, podjęto decyzję budowy szkoły. Został powołany Społeczny Komitet Budowy Szkoły.
Mieszkańcy zobowiązali się dokonywać comiesięcznych wpłat po 15 zł na budowę szkoły w Łaźcu. Był to rok 1959. Decyzją władz oświatowych budowę szkoły rozpoczęto w 1960 roku. Mury szybko rosły, zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy. Dnia 1 września 1961 roku uroczystego otwarcia szkoły dokonał kierownik, Pan Stefan Styczeń.

Z biegiem lat budynek szkoły ulegał zmianom. Wykonana została termomodernizacja budynku, ocieplono ściany i wymieniono okna. Wzbogacała się także systematycznie baza dydaktyczna szkoły, wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Powstała pracownia komputerowa, a sale lekcyjne zyskały nowoczesny sprzęt audiowizualny i komputerowy. Remontom poddano również szkolne toalety i korytarz. Do budynku położony został chodnik, zapewniający bezpieczne dla uczniów dojście do szkoły. Poprawiono nawierzchnię drogi dojazdowej oraz parkingu. Urządzono ogród i plac zabaw, z którego korzystają mieszkańcy Łaźca. Zadbano także o wygląd i estetykę terenów zielonych wokół szkoły. Wygospodarowany został plac na ognisko oraz ogródek szkolny. W ostatnim czasie zmodernizowano szkolną kotłownię, a plac szkolny zyskał nowe, funkcjonalne i etetyczne ogrodzenie.

Naszym marzeniem jest rozbudowa szkoły z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na szatnię oraz pomieszczenia na stołówkę i świetlicę dla dzieci.

Do szkoły uczęszczają zazwyczaj dzieci i młodzież z miejscowości Łaziec i Wąsosz.