Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Czad i ogień. Obudź czujność.

"Czad i ogień. Obudź czujność" to program profilaktyczny realizowany we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Program realizowany od listopada 2019 r. w roku szkolnym 2019/2020.

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu wzięli udział w kampanii społecznej „Czad i Ogień. Obudź czujność!”.

Podstawowe zagadnienia,  omawiane w trakcie zajęć, zostały zawarte w zeszytach ćwiczeń, które uczniowie  sukcesywnie uzupełniali.

Realizowane tematy w ramach projektu:

1. Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
  2. Kto narażony jest na działanie tlenku węgla?
  3. Jak zapobiegać zatruciu?
  4. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
  5. Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
  6. Numery alarmowe.
  7. Ewakuacja.
  8. Zagrożenie pożarowe.

Podczas zajęć edukacyjnych, dzieci wypełniały karty pracy na temat czujek tlenku węgla – czadu, objawów zatrucia tlenkiem węgla, prawidłowej wentylacji, czytały opowiadanie pt. ,,Jak pies Żarek został bohaterem”.

W zakresie utrwalania zasad bezpieczeństwa oraz wyrabiania pozytywnych nawyków i postaw:

• utrwalano znajomość numerów alarmowych
  • pokazywano, jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem
  • wykonywano ćwiczenia, ucząc się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy
  • ustalano, kiedy zadzwonić po pomoc.

Do działań zostali włączeni rodzice, którzy układali z dziećmi domowy plan ewakuacji.

Podsumowaniem akcji  miało być  spotkanie ze Strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Jednak ze względu na zamknięcie szkół od 16 marca 2020r., niestety nie mogliśmy zakończyć projektu zgodnie z planem.

Za udział w projekcie uczniowie klasy III otrzymali Dyplomy Dzielnego Psa Żarka, wręczone przez koordynatora projektu w naszej szkole, p. Agatę Żyłkę.

Autor: Agata Żyłka