Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

• Odwiedziło nas: 620612

Klikam z głową

Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać.Najmłodsi użytkownicy smartfonów najczęściej korzystają z nich bez ograniczeń.

Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą treści nieodpowiednie dla ich wieku.

Przemoc, hejt, patostream, sexting – to tylko część zjawisk, z jakimi w sieci styka się dzisiejsza młodzież.

Prawie 9 na 10 dzieci korzysta na co dzień z internetu. Służy on im przede wszystkim do grania online (69 proc.), słuchania muzyki (59 proc.) oraz oglądania filmów (53 proc.).

Z badania konsumenckiego dzieci przeprowadzonego na zlecenie UKE wynika, że nieodpowiednie do wieku treści, jakie dzieci najczęściej napotykały w sieci, to przemoc i okrucieństwo, nagość oraz akty seksualne.

Według przeważającej części rodziców, w internecie jest zbyt dużo przemocy, seksu i przekleństw. Przy czym mniej niż połowa rodziców stosuje kontrolę rodzicielską w kontekście korzystania przez dzieci z internetu.

Efektem kontaktu z nieodpowiednimi treściami mogą być problemy z nauką, zaburzenia emocjonalne, wyobcowanie, kompleksy oraz problemy zdrowotne. Dlatego tak istotna jest edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

W ramach kampanii Klikam z głową oraz projektu #keepCTRL uczymy dzieci, młodzież oraz rodziców i nauczycieli jak bezpiecznie korzystać z potencjału internetu, gdyż jest on już naszą codziennością, pomaga w nauce, nawiązywaniu kontaktów i rozrywce. Dostęp do technologii cyfrowych daje nam nowe możliwości. Ważne, byśmy potrafili bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie i uczyli tego dzieci.