Sposób organizacji zajęć zdalnych w szkole na czas zawieszenia zajęć stacjonarnych

Sposób organizacji zajęć w trybie nauczania zdalnego

z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

na czas zawieszenia nauki stacjonarnej

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu

Termin organizacji nauki zdalnej: 28.09.2020r. – 01/02.10.2020r.

Oddział przedszkolny - do 2 października 2020r.

Realizacja zadań programowych będzie przebiegała we współpracy z rodzicami i w stałym kontakcie rodziców i nauczyciela wychowawcy przedszkola.

Nauczyciele przedszkola mają obowiązek przesyłania na każdy kolejny dzień propozycji zadań, ćwiczeń, zabaw do wykorzystania z dzieckiem w domu.

Z grupą dzieci starszych (6-letnich) nauczyciel organizuje spotkania online za pomocą komunikatora Skype:

• raz dziennie do 20 minut – wychowanie przedszkolne
  • dwa razy w tygodniu 15-20 minut – język angielski
  • dwa razy w tygodniu 15-20 minut - rytmika.

Kontakty rodziców z wychowawcą ustala się poprzez edziennik i telefonicznie oraz email.

Oddziały szkolne:

• klasy I, II, III, VII, VIII – do 2 października 2020r.
  • klasy IV i VI – do 1 października 2020r. (z zastrzeżeniem, że część uczniów z tych klas objęta została wraz z rodzinami kwarantanną do dnia 2 października)

Lekcje odbywają się we wszystkich klasach poprzez komunikator Skype wg ustalonego na rok szkolny 2020/2021 tygodniowego planu lekcji dla każdej klasy.

Dopuszcza się możliwość zmiany czasu odbywania się zajęć ze względu na utrudniony dostęp uczniów z klas I-III w domu do komputera, w celu dostosowania potrzeb i możliwości uczniów oraz rodziców. Wychowawcy klas młodszych dostosowują plan zajęć do realnych możliwości realizacji lekcji online ze swoimi uczniami i przekazują informacje bezpośrednio do rodziców swoich wychowanków.

Czas trwania lekcji online zostaje skrócony do 30 minut.

Wszystkie lekcje rozpoczynają się wg planu, kończą wcześniej (o 15 minut), zapewniając uczniom dłuższą przerwę na przygotowanie się do następnych zajęć online.

Nauczyciele wykonują pracę w systemie pracy zdalnej. Dopuszcza się możliwość wykonywania pracy zdalnej przez nauczyciela na terenie domu lub szkoły (wg ustaleń z dyrektorem).

Czas pracy zdalnej ustala się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Czas lekcji zdalnych:

przerwa obiadowa

3. 15:30 – 16:00

Z zastrzeżeniem, że zajęcia wychowania fizycznego w klasach łączonych (dwie kolejne godziny zajęć) mogą się odbywać z krótszą przerwą, czyli 2x30 minut z 5-10 minutową przerwą, dzięki czemu po zajęciach uczniowie zyskują więcej czasu (ok. 40 minut) na odpoczynek, zabiegi higieniczne (np. na prysznic).

Metody nauki zdalnej:

Z uwagi na trwające przygotowania w szkole (weryfikację domeny, szkolenia rady pedagogicznej) w celu przystąpienia szkoły do pracy na platformie Classroom, uzgodniono, że nauka odbywać się będzie za pomocą:

• komunikatora Skype;
  • platformy edukacyjnej: e-podręczniki.pl;
  • aplikacji edukacyjnych: dysk Google Quizlet, Quizizz, Learning Apps, Kahoot, Eduelo, Wordwall, Genialy.ly;
  • programów multimedialnych, tzw. multibooki z wydawnictw szkolnych: Nowa Era, MAC, WSiP, Pearson.

Wszelkie wiadomości będą przesyłane uczniom i rodzicom poprzez edziennik UONET+ Vulcan.

Dopuszcza się również drogę komunikacji wychowawców z rodzicami za pośrednictwem aplikacji Messenger, tylko i wyłącznie za zgodą wszystkich zainteresowanych i pod warunkiem, że taka forma komunikacji jest przez wszystkich w pełni akceptowana. Wiadomości przesyłane poprzez Messenger nie mogą naruszać dobrego imienia innych osób, nie powinny być rozpowszechniane, kopiowane ani udostępniane osobom trzecim. Taka forma kontaktu traktowana jest jak rozmowa osób zainteresowanych, której treść nie powinna być przekazywana, ujawniana dalej.

Postanowienia końcowe:

W dniach od 28 września 2020r. do 1 października 2020r. w szkole organizowane jest dla wszystkich oddziałów nauczanie zdalne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W dniu 2 października 2020r. szkoła organizuje zajęcia stacjonarne dla uczniów klasy IV i klasy VI według tradycyjnych metod i form nauczania oraz nadal kontynuuje nauczanie zdalne dla pozostałych oddziałów: klas I, II, III, VII, VIII i oddziału przedszkolnego.

W zajęciach stacjonarnych w szkole w dniu 2 października 2020r. uczestniczą uczniowie z w/w oddziałów pod warunkiem, że Ich rodziny nie są już objęte kwarantanną. Uczniowie przebywający nadal na kwarantannie z klasy IV i VI mają w tym dniu zorganizowane zajęcia systemem zdalnym (połączenie online z klasą w czasie rzeczywistym trwania zajęć szkolnych).

Nauczyciele nie objęci obowiązkiem kwarantanny wykonują w dniu 2 października 2020r. pracę na terenie szkoły. Nauczyciele pozostający na kwarantannie wykonują pracę zdalnie.

Pracownicy administracji i obsługi w czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkole, którzy nie zostali objęci kwarantanną, wykonują swoje obowiązki na terenie szkoły lub w swoim miejscu pracy (księgowość).

Magdalena Wronkowska

dyrektor