Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Informacja dla czytelnika biblioteki szkolnej

Czytelnik (uczeń), aby się zalogować do programu MOLNET:

1. musi posiadać wpisany w dane osobowe adres e-mail, ponieważ loguje się do MOLNET poprzez wpisanie adresu e-mail, (wpisu dokonuje bibliotekarz)
  2. jeśli loguje się po raz pierwszy musi najpierw zarejestrować e-mail w systemie logowania klikając na kluczyk na stronie MOLNet, a następnie na „Załóż konto”, które umożliwia ustalenie hasła do logowania.

Czytelnik, który już wykonywał kiedyś akcję „Załóż konto” dla podanego w bibliotece adresu e-mail, może od razu logować się do katalogu MOL.

Zapomniane hasło do katalogu MOLNET

Jeśli hasło do katalogu elektronicznego zostało zapomniane wówczas użytkownik musi wybrać w formularzu logowania opcję „Przywróć hasło”. Po wpisaniu maila, czytelnik otrzyma link, który umożliwi mu zmianę hasła.

Jak wyszukiwać w katalogu MOLNET?

Wyszukiwanie w MOLNET ma postać wyszukiwania jednookienkowego, podobnie jak w popularnej przeglądarce Google. Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe).

Wpisanie poszukiwanej frazy w cudzysłowie wygeneruje nam listę wyników odpowiadającą dokładnie na zapytanie. Listę wyników można zawężać za pomocą specjalnych filtrów. Lista wyników jest również stronicowana.

Co zawiera profil użytkownika w katalogu MOLNET?

Profil użytkownika zawiera następujące informacje:

• dane osobowe zalogowanego czytelnika,
• formularz zmiany hasła do katalogu MOLNET,
• informacje o wypożyczeniach,
• informacje o ewentualnych zaległościach,
• informacje o pozycjach zarezerwowanych,
• oraz historię wszystkich wypożyczeń czytelnika.

Jeśli w systemie rezerwacje i prolongaty są aktywne wówczas przy wypożyczeniach dostępna jest funkcja „Przedłuż termin”, a przy rezerwacjach „Usuń rezerwację”.

Autor: Katarzyna Kisiela