Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Witaj majowa jutrzenko...

233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Święto Narodowe Trzeciego Maja pierwotnie zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie przywrócone w 1990 r. Obecnie obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

W dniu 24 kwietnia br odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. Powagę uroczystości nadało na wstępie wprowadzenie Sztandaru Szkoły oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Uroczystość szkolna została przygotowana przez uczniów klasy VII, VI, V i IV pod kierunkiem nauczycielki historii p. Katarzyny Klejny ze wsparciem p. Edyty Synowiec. Nad oprawą muzyczną czuwała nauczycielka muzyki p. Agnieszka Jończyk, a nagłośnieniem zajął się  p. Konrad Grzyb.

Uczniowie przedstawili najważniejsze informacje związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, prezentując tło historyczne tego okresu. Na szkolnym sejmiku udzielono odpowiedzi na najważniejsze pytania, a mianowicie:

• Co to jest konstytucja?
  • Czy konstytucja była w Polsce potrzebna i dlaczego?

W trakcie występu artystycznego uczniowie pięknie odśpiewali pieśni patriotyczne: "Uwierz Polsko", "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Natomiast Mazurek 3 Maja - "Witaj majowa jutrzenko" wykonany został przy akompaniamencie fletu, na którym grała uczennica klasy VI Zuzanna Cierpiał.

W tak podniosłym nastroju rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów świąt majowych, potocznie zwanych majówką.

Autor: Katarzyna Klejny