Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu

Łaziec 66

42-274 Konopiska

woj. śląskie

Adres

Łaziec 66


42-274 Konopiska


woj. śląskie


Kalendarium

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 619768
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Kontakt

sekretariat@splaziec.szkolnastrona.pl

 

 tel. 34 3336304

 

Walentynki

Walentynkowy dzień był pełen ciepła i serdeczności, a wszystko w kolorze czerwieni. Oczywiście nie mogło zabraknąć poczty walentynkowej, zaś do życzeń - słodyczy.

Czy walentynki są tylko dla zakochanych?
Walentynki to święto nie tylko dla zakochanych par. Świętują je również najmłodsi, obdarowując swoich rodziców, dziadków, często ulubionego kolegę czy koleżankę drobnymi upominkami.
Co o tym dniu mówią nam źródła internetowe? 
 
Trochę historii...

Zgodnie z tradycją walentynki to święto ku czci św. Walentego. Do tej pory nie udało się jednak dokładnie ustalić, kim tak naprawdę był Walenty. Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że był on rzymskim księdzem, który pomimo zakazu nałożonego przez cesarza Klaudiusza II udzielał chrześcijańskich ślubów. Za swoje uczynki, które kierowane były miłością do bliźnich, musiał zapłacić własnym życiem. 

Inna legenda głosi, że Walenty będąc osadzonym zakochał się w niewidomej córce strażnika, która odzyskała wzrok pod wpływem miłości. Cesarz dowiedział się o całej sytuacji i kazał zabić Walentego – został stracony 14 lutego 269 roku. Uznano go za świętego i patrona miłości.
 

Od tego czasu święty Walenty jest patronem zakochanych. W 469 roku papież Gelazy I ustanowił 14 lutego dniem ku jego pamięci, który to nazywamy obecnie Walentynkami.

W drugiej połowie XIV wieku po raz pierwszy świętowano walentynki jako dzień zakochanych. W tamtym czasie szlachta na dworach wysyłała sobie krótkie listy miłosne. Jednak dopiero w XVIII wieku zaczęto obchodzić walentynki we współczesnym rozumieniu tego słowa. Pary zaczęły obdarowywać się kwiatami i kartkami z życzeniami w dowód swojej miłości.

Walentynki w Polsce...

Historia walentynek w Polsce sięga lat 90. XX wieku. Jednak już dużo wcześniej obchodzono Sobótkę - pogańskie święto miłości, ognia, wody i namiętności. Podczas tych pogańskich obrzędów tańczono, skakano przez ogień czy wrzucano wianki do wody.