Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu

Łaziec 66

42-274 Konopiska

woj. śląskie

Adres

Łaziec 66


42-274 Konopiska


woj. śląskie


Kalendarium

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 619712
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Kontakt

sekretariat@splaziec.szkolnastrona.pl

 

 tel. 34 3336304

 

Świętokrzyskie

W dniu 9 maja 2023 roku uczniowie klas młodszych odbyli jednodniową wycieczkę edukacyjną do Chęcin i Podzamcza oraz Tokarni.

Wycieczka była dofinansowana w 80% z funduszy rządowych w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę".

Na początku wycieczki uczniowie klas II-III naszej szkoły zwiedzali z przewodnikiem Zamek w Chęcinach. Zaglądając do różnych zakamarków w ruinach zamkowych, poznawali historię tego niezwykłego miejsca, dawnych mieszkańców zamku oraz legendy. Pan przewodnik opowiadał ciekawe historie prawie przy każdej znajdującej się na terenie Zamku rzeźbie, wskazując na ważne wydarzenia z historii naszego kraju. 

To była interesująca i pouczająca lekcja historii dla wszystkich. Dzieci zakupiły miejscowe pamiątki, po czym wyruszono w dalszą drogę.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" w Chęcinach. Takie miejsce z pewnością sprzyja rozwijaniu zainteresowań. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem i ciekawością eksperymentowali, sprawdzając każde urządzenie. Korzystając z interaktywnych wystaw, rozwiązywali multimedialne zagadki, ćwiczyli spostrzegawczość, pamięć wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną, wytrzymałość, zwinność. Mogli się przekonać, jak trudno jest poruszać się na wózku inwalidzkim, zobaczyć jak wyglądają płuca osoby niepalącej i palącej, obserwować w ruchu swój własny układ kostny, zmierzyć ilość wody w swoim organizmie i poznać wiele innych przeróżnych ciekawostek. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie i wszyscy doskonale się bawili, eksplorując to magiczne "wielkie laboratorium".

Po takiej sporej dawce zabawy oraz wysiłku umysłowego nadszedł czas na ciepły posiłek, który przygotowany został dla dzieci w restauracji "Da Vinci" w Podzamczu. Po obiedzie był krótki czas na odpoczynek w pięknym miejscu, w pobliżu stawu, z widokiem na wzgórze zamkowe, a słoneczna pogoda zapewniła dobrą, wspólną zabawę dzieci na powietrzu. 

Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tam uczniowie mogli poznać życie, jakie toczyło się dawniej na wsi. Oglądając eksponaty zgromadzone w chatach i słuchając Pana przewodnika, dzieci pytały, czy "naprawdę ludzie kiedyś tak mieszkali?", czy "naprawdę tak wyglądała kuchnia?"

Dzieci nie dowierzały w prawdziwość tego miejsca, dlatego z dużą dozą ciekawości i zaskoczenia odbywało się zwiedzanie wiejskich chat Skansenu w Tokarni. Uczniowie mogli porównać wygląd i wyposażenie chaty wiejskiej z domem lekarza oraz obejrzeć budynek i wnętrze dworu z Suchedniowa, w którym w II połowie XIX wieku mieszkała rodzina szlachecka. Do każdej izby zaglądali z zaciekawieniem, dopytując Pana przewodnika o oglądane i intrygujące ich przedmioty.

Park Etnograficzny w Tokarni to ponadto miejsce pełne bujnej roślinności. Dzieci rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste, szukając wśród rosnących drzew iglastych modrzewia, wskazywały również znane im gatunki innych drzew. Dzięki Panu przewodnikowi była to doskonale zorganizowana lekcja edukacji społecznej, przyrodniczej, polonistycznej i matematycznej. A jak się okazało na koniec dnia, również była to okazja do poprawy sprawności fizycznej, ponieważ aplikacje w telefonach pokazały, iż udało się pokonać 10 tysięcy kroków.

Wycieczkę zorganizowało Biuro Podróży "Wesley" z Częstochowy. Pan Marcin w czasie drogi opowiadał legendy "O Białej Damie", jaka podobno pojawia się na Zamku w Chęcinach oraz "O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza", przybliżając dzieciom rejon i piękno województwa świętokrzyskiego, które graniczy z naszym województwem śląskim. Podróż minęła bezpiecznie, bardzo szybko i przyjemnie, bowiem dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadanych legend, upominając się o jeszcze więcej opowieści o czarownicach i zamkowych duchach.

 

Autor: Magdalena Wronkowska