Procedury organizacji pracy szkoły od 1 września 2020r.

Od 1 września 2020r. obowiązują w placówkach oświatowych nowe wytyczne sanitarne MEN, MZ i GIS.

Procedury opracowane dla naszej szkoły można znaleźć w zakładce Dokumenty szkolne - Procedury i regulaminy

Kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać od 1 września:

1. Do przedszkola/szkoły mogą być przyprowadzane dzieci/przychodzić uczniowie bez objawów chorobowych.
  2. Przed wejściem do szkoły uczniowie zakładają osłony na usta i nos (maseczki), po wejściu dezynfekują ręce.
  3. Dzieci przedszkole oraz uczniowie klas I-III po wejściu do budynku myją ręce mydłem i ciepłą wodą (nie mają obowiązku dezynfekcji rąk).
  4. Dbamy o higienę rąk, czystość osobistą, przypominamy o zasadach korzystania z chusteczki do nosa, zasłaniania nosa i ust podczas kichania, kaszlu, kataru.
  5. Zaleca się stosowanie również przez dzieci z klas młodszych w tzw. pomieszczeniach wspólnych (korytarz, łazienka, szatnia) używanie osłon na usta i nos. Rodzice powinni zaopatrzyć dzieci w czyste maseczki.
  6. Maseczki powinny być używane w szkole podczas przerw przez wszystkich uczniów (zwłaszcza w miesiącu wrześniu) oraz za każdym razem, kiedy uczeń wychodzi z sali zajęć na korytarz, do łazienki, do szatni.
  7. W szatni przedszkolnej może przebywać tylko jeden rodzic ze swoim dzieckiem/swoimi dziećmi. Apelujemy do rodziców dzieci przedszkolnych o cierpliwość, zrozumienie i respektowanie tej zasady.
  8. Rodziców obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.
  9. Ograniczony zostaje wstęp rodziców do budynku szkoły - dopuszcza się za zgodą dyrektora przebywanie rodzica w sali z dzieckiem w okresie tzw. adaptacyjnym w przedszkolu lub w klasie I, jeśli sytuacja wymaga podjęcia takich działań. Rodzic zobowiązany jest przed wejściem do sali  zajęć do dezynfekcji rąk, osłony ust i nosa oraz zachowania dystansu w stosunku do innych dzieci/uczniów w grupie min. 1,5 m
  10. Kontakty szkoły z rodzicami określa procedura komunikowania się. Kontakty rodziców z wychowawcami, nauczycielami i dyrektorem odbywać się będą poprzez wiadomość w e-dzienniku, pocztę internetową email szkoły oraz telefonicznie. Tym samym nie będzie organizowanych spotkań, ani konsultacji na terenie szkoły. Konsultacje z nauczycielami będą umawiane zdalnie, a zebrania klasowe prowadzone przez wychowawców online.
  11. Do sali przedszkolnej dziecko wchodzi samodzielnie odbierane przez personel przedszkola.
  12. Uczniowie z klas I-III są podprowadzani do drzwi wejściowych przez opiekunów i każdy uczeń wchodzi samodzielnie na teren szkoły.
  13. Jeżeli jest konieczny kontakt rodziców z wychowawcą/nauczycielem/dyrektorem lub innym pracownikiem szkoły - Rodzice powinni zachować dystans społeczny wobec pracowników przedszkola/szkoły minimum 1,5 metra.
  14. Nauczyciele, pracownicy obsługi, administracji oraz uczniowie podczas pobytu w szkole zachowują dystans społeczny 1,5 metra.
  15. Stoliki, krzesła, klamki, pomoce dydaktyczne, sprzęt szkolny w każdym pomieszczeniu szkolnym będą systematycznie sprzątane, czyszczone i dezynfekowane lub poddawane tzw. kwarantannie na okres 2 dni.
  16. Zużyte maseczki czy rękawiczki, fartuchy ochronne jednorazowe należy wyrzucać tylko do oznaczonego kosza.
  17. Sale zajęć będą wietrzone co godzinę lub zajęcia będą prowadzone w salach przy otwartych oknach (w zależności od warunków pogodowych).
  18. Zaleca się organizowanie zajęć dydaktycznych oraz przerw śródlekcyjnych dla uczniów na powietrzu.
  19. Uczniowie korzystają tylko z własnych przyborów szkolnych.
  20. Dzieci/uczniowie nie przynoszą do przedszkola/szkoły żadnych zbędnych przedmiotów, zabawek, pluszaków.
  21. Wszyscy pracownicy szkoły/przedszkola przed przystąpieniem do pracy mają obowiązek mierzenia temperatury.
  22. Mierzenie temperatury dzieciom/uczniom będzie wykonywane w przypadku zauważenia lub zgłoszenia objawów choroby, złego samopoczucia.
  23. Jeśli mierzona dwukrotnie temperatura (termometr bezdotykowy) u dziecka/ucznia wskaże gorączkę 37oC natychmiast przedszkole/szkoła powiadamia rodziców ze wskazaniem odbioru dziecka/ucznia. Dziecko/uczeń oczekuje na odbiór przez rodzica w gabinecie lekarskim (w izolacji od innych osób) pod opieką pracownika szkoły. Rodzic powinien skonsultować się z lekarzem i sprawdzić stan zdrowia u dziecka/ucznia, aby wykluczyć zachorowanie na chorobę zakaźną. W przypadku temperatury 38C szkoła ma obowiązek powiadomienia organ prowadzący oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie.
  24. Uczniowie wchodzą do szkoły, zachowując dystans społeczny min 1,5m. Wszyscy uczniowe korzystają z wejścia od tyłu budynku do szatni.
  25. Uczniowie wchodzą do szkoły i dezynfekują ręce przy wejściu pod nadzorem nauczyciela dyżurującego. Po czynnościch samoobsługowych w szatni, przechodzą pod salę lekcyjną. Wskazanym jest dokładne umycie rąk w łazience przed rozpoczęciem zajęć oraz w czasie każdej przerwy międzylekcyjnej.